Pod koniec lat 40-tych postanowiono na szczeblu rządowym, by pod Warszawą powstał nowoczesny zakład stolarki, który miał zaopatrywać odbudowującą się i rozbudowującą Warszawę w duże ilości okien i drzwi. Jako miejsce lokalizacji wybrano Wołomin. W 1949r., położono pierwsze fundamenty zakładu pod nazwą Kombinat Drzewny Stolarki Budowlanej Wołomin. Na kierownika tej inwestycji powołano inż. Mieczysława Oporczyńskiego, który już w 1951 roku uruchomił małą stolarnię usługową, pracującą na potrzeby budowy.
W maju 1953r. Zakłady Stolarki Budowlanej zostały oficjalnie oddane do użytku. Była to wielka uroczystość z udziałem sekretarzy PZPR, dygnitarzy lokalnych i z ministerstwa.
Pierwszym dyrektorem zakładu został inż. Jan Miller, a następnie w roku 1958 stanowisko to objął inż. Mieczysław Rzęsa. W niedługim czasie zakład stolarki uzyskał czołową pozycję w kraju w środowisku producentów okien i drzwi. W latach 60- tych przedsiębiorstwo włączone zostało w skład Zrzeszenia „Stolbud”. W roku 1969 zakładem kierował inż. Bronisław Jurkiewicz. Zakład rozwijał się i rozbudowywał, w latach 60 i 70 zatrudniał ponad 2 tys. pracowników. Był jednym z największych tego typu zakładów w całej Polsce, produkowane wyroby były dość dobrej jakości, a zapotrzebowanie na nie było bardzo duże. Lata osiemdziesiąte to dalsza modernizacja i zwiększanie produkcji. Jednak mimo tego zakład coraz bardziej odczuwał wówczas kłopoty ze starzejącym się , wyeksploatowanym w dużej części parkiem maszynowym. Wśród kierownictwa zakładu i pracowników coraz bardziej dojrzewała myśl o nieuchronności zmian, które mogłyby spowodować modernizację zakładu, wprowadzenie nowych technologii i wyrobów oraz wzrost wydajności pracy.
W okresie przemian ustrojowych na początku lat 90-tych pracownicy zakładu dążyli do jego prywatyzacji i usamodzielnienia. W 1992 roku załoga wypowiedziała się w referendum za przejęciem firmy i w tym samym roku zawiązała spółkę „Zakład Stolarki Budowlanej S.A.”. W grudniu 1992 roku spółka podpisała ze Skarbem Państwa umowę o wzięcie w leasing mienia dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego. Po trzech latach samodzielnego gospodarowania i spłaceniu części rat leasingowych w dniu 14 grudnia 1995 r. nastąpiło przeniesienie dzierżawionego majątku na rzecz spółki.
Prezesem Spółki został mgr inż. Leszek Mazurkiewicz. W tamtym czasie zakład zmienił się nie do poznania. Sprywatyzowane przedsiębiorstwo wykazywało od początku znaczną dynamikę wzrostu wartości produkcji i wydajności pracy, przy zachowaniu w miarę stabilnego zatrudnienia. W ciągu czterech pierwszych lat działalności wymieniono prawie 90% parku maszynowego inwestując w nowoczesne, ergonomiczne i energooszczędne linie technologiczne służące poprawie jakości produkcji, zwiększenia wydajności pracy, usprawnienia dystrybucji wyrobów i zmniejszenia uciążliwości zakładu dla środowiska naturalnego. W 1996 roku spółka uhonorowana została przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa odznaką „Zasłużony dla budownictwa”- najwyższym odznaczeniem resortowym. W 1998 roku firma przyjęła nową nazwę „Stolarka Wołomin S.A.”.
Od początku swego istnienia firma równorzędnie traktowała produkcję zarówno okien jak i drzwi. W związku ze zmianą technologii budownictwa zaczęła występować sezonowość w sprzedaży wyrobów. Podjęto, więc decyzję o budowie od podstaw zakładu produkcji warstwowych podłóg drewnianych.